
Texas Instruments
Product No:
SN74AHCT08NSR
Manufacturer:
Package:
14-SO
Batch:
-
Description:
IC GATE AND 4CH 2-INP 14SOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.8455
0.8455
10
0.7467
7.467
25
0.70148
17.537
100
0.572375
57.2375
250
0.531696
132.924
500
0.452504
226.252
1000
0.362007
362.007
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74AHCT |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | - |
| Logic Type | AND Gate |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.209", 5.30mm Width) |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 2 |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Number of Circuits | 4 |
| Base Product Number | 74AHCT08 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Input Logic Level - Low | 0.8V |
| Supplier Device Package | 14-SO |
| Input Logic Level - High | 2V |
| Current - Quiescent (Max) | 2 µA |
| Current - Output High, Low | 8mA, 8mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 7.9ns @ 5V, 50pF |