
Texas Instruments
Product No:
SN74AHCT1G00DBVR
Manufacturer:
Package:
SOT-23-5
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC GATE NAND 1CH 2-INP SOT23-5
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.342
0.342
10
0.25365
2.5365
25
0.22192
5.548
100
0.14364
14.364
250
0.11894
29.735
500
0.095152
47.576
1000
0.072941
72.941
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74AHCT |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | - |
| Logic Type | NAND Gate |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 2 |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Number of Circuits | 1 |
| Base Product Number | 74AHCT1G00 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Input Logic Level - Low | 0.8V |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 |
| Input Logic Level - High | 2V |
| Current - Quiescent (Max) | 1 µA |
| Current - Output High, Low | 8mA, 8mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 7.9ns @ 5V, 15pF |