
Texas Instruments
Product No:
SN74AHCT1G04DBVR
Manufacturer:
Package:
SOT-23-5
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC INVERTER 1CH 1-INP SOT23-5
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.3515
0.3515
10
0.26315
2.6315
25
0.23028
5.757
100
0.149055
14.9055
250
0.123424
30.856
500
0.098724
49.362
1000
0.075696
75.696
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74AHCT |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | - |
| Logic Type | Inverter |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 1 |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Number of Circuits | 1 |
| Base Product Number | 74AHCT1G04 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Input Logic Level - Low | 0.8V |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 |
| Input Logic Level - High | 2V |
| Current - Quiescent (Max) | 1 µA |
| Current - Output High, Low | 8mA, 8mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 9ns @ 5V, 50pF |