
Texas Instruments
Product No:
SN74AHCT1G04DCKR
Manufacturer:
Package:
SC-70-5
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC INVERTER 1CH 1-INP SC70-5
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.342
0.342
10
0.2527
2.527
25
0.22116
5.529
100
0.14326
14.326
250
0.11856
29.64
500
0.094848
47.424
1000
0.072713
72.713
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74AHCT |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | - |
| Logic Type | Inverter |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353 |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 1 |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Number of Circuits | 1 |
| Base Product Number | 74AHCT1G04 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Input Logic Level - Low | 0.8V |
| Supplier Device Package | SC-70-5 |
| Input Logic Level - High | 2V |
| Current - Quiescent (Max) | 1 µA |
| Current - Output High, Low | 8mA, 8mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 9ns @ 5V, 50pF |