
Texas Instruments
Product No:
SN74AHCT1G125DRLR
Manufacturer:
Package:
SOT-5
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC BUFFER NON-INVERT 5.5V SOT5
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.342
0.342
10
0.27835
2.7835
25
0.25498
6.3745
100
0.189715
18.9715
250
0.171912
42.978
500
0.142272
71.136
1000
0.106704
106.704
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74AHCT |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Input Type | - |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-553 |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Number of Elements | 1 |
| Base Product Number | 74AHCT1G125 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Supplier Device Package | SOT-5 |
| Current - Output High, Low | 8mA, 8mA |
| Number of Bits per Element | 1 |