
Texas Instruments
Product No:
SN74AHCT1G14DBVR
Manufacturer:
Package:
SOT-23-5
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC INVERTER 1CH 1-INP SOT23-5
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.323
0.323
10
0.23845
2.3845
25
0.20862
5.2155
100
0.13509
13.509
250
0.111872
27.968
500
0.08949
44.745
1000
0.0686
68.6
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74AHCT |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | Schmitt Trigger |
| Logic Type | Inverter |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 1 |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Number of Circuits | 1 |
| Base Product Number | 74AHCT1G14 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Input Logic Level - Low | 0.5V ~ 0.6V |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 |
| Input Logic Level - High | 2V |
| Current - Quiescent (Max) | 1 µA |
| Current - Output High, Low | 8mA, 8mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 8ns @ 5V, 50pF |