
Texas Instruments
Product No:
SN74AHCU04N
Manufacturer:
Package:
14-PDIP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC INVERTER 6CH 1-INP 14DIP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.9215
0.9215
10
0.81225
8.1225
25
0.76266
19.0665
100
0.62244
62.244
250
0.578132
144.533
500
0.492024
246.012
1000
0.393623
393.623
2500
0.356716
891.79
5000
0.33212
1660.6
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74AHCU |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Logic Type | Inverter |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 14-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 1 |
| Voltage - Supply | 2V ~ 5.5V |
| Number of Circuits | 6 |
| Base Product Number | 74AHCU04 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Input Logic Level - Low | 0.3V ~ 1.1V |
| Supplier Device Package | 14-PDIP |
| Input Logic Level - High | 1.7V ~ 4.4V |
| Current - Quiescent (Max) | 2 µA |
| Current - Output High, Low | 8mA, 8mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 7ns @ 5V, 50pF |