
Texas Instruments
Product No:
SN74AHCU04NSR
Manufacturer:
Package:
14-SO
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC INVERTER 6CH 1-INP 14SOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.7505
0.7505
10
0.65835
6.5835
25
0.61864
15.466
100
0.504925
50.4925
250
0.468996
117.249
500
0.399152
199.576
1000
0.319324
319.324
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74AHCU |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | - |
| Logic Type | Inverter |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.209", 5.30mm Width) |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 1 |
| Voltage - Supply | 2V ~ 5.5V |
| Number of Circuits | 6 |
| Base Product Number | 74AHCU04 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Input Logic Level - Low | 0.3V ~ 1.1V |
| Supplier Device Package | 14-SO |
| Input Logic Level - High | 1.7V ~ 4.4V |
| Current - Quiescent (Max) | 2 µA |
| Current - Output High, Low | 8mA, 8mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 7ns @ 5V, 50pF |