
Texas Instruments
Product No:
SN74ALS10AD
Manufacturer:
Package:
14-SOIC
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC GATE NAND 3CH 3-INP 14SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.0735
1.0735
10
0.9557
9.557
25
0.90744
22.686
100
0.74537
74.537
250
0.69673
174.1825
500
0.615714
307.857
1000
0.486096
486.096
2500
0.453692
1134.23
5000
0.431006
2155.03
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74ALS |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Logic Type | NAND Gate |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 3 |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Number of Circuits | 3 |
| Base Product Number | 74ALS10 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Input Logic Level - Low | 0.8V |
| Supplier Device Package | 14-SOIC |
| Input Logic Level - High | 2V |
| Current - Output High, Low | 400µA, 8mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 11ns @ 5V, 50pF |