
Texas Instruments
Product No:
SN74ALS11ANS
Manufacturer:
Package:
14-SO
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC GATE AND 3CH 3-INP 14SO
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.3965
1.3965
10
1.24735
12.4735
25
1.18408
29.602
100
0.97261
97.261
250
0.90915
227.2875
500
0.803434
401.717
1000
0.634296
634.296
2500
0.592012
1480.03
5000
0.56241
2812.05
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74ALS |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Logic Type | AND Gate |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.209", 5.30mm Width) |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 3 |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Number of Circuits | 3 |
| Base Product Number | 74ALS11 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Input Logic Level - Low | 0.4V ~ 0.5V |
| Supplier Device Package | 14-SO |
| Input Logic Level - High | 2.5V |
| Current - Output High, Low | 400µA, 8mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 13ns @ 5V, 50pF |