
Texas Instruments
Product No:
SN74ALS21AN
Manufacturer:
Package:
14-PDIP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC GATE AND 2CH 4-INP 14DIP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.273
1.273
10
1.13335
11.3335
25
1.07616
26.904
100
0.883975
88.3975
250
0.82631
206.5775
500
0.730227
365.1135
1000
0.576498
576.498
2500
0.538061
1345.1525
5000
0.511157
2555.785
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74ALS |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Logic Type | AND Gate |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 14-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 4 |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Number of Circuits | 2 |
| Base Product Number | 74ALS21 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Input Logic Level - Low | 0.8V |
| Supplier Device Package | 14-PDIP |
| Input Logic Level - High | 2V |
| Current - Output High, Low | 400µA, 8mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 15ns @ 5V, 50pF |