
Texas Instruments
Product No:
SN74ALS240ADBR
Manufacturer:
Package:
20-SSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC BUFFER INVERT 5.5V 20SSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.5675
1.5675
10
1.40885
14.0885
25
1.32886
33.2215
100
1.13221
113.221
250
1.063088
265.772
500
0.930202
465.101
1000
0.770735
770.735
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74ALS |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Input Type | - |
| Logic Type | Buffer, Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Number of Elements | 2 |
| Base Product Number | 74ALS240 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Supplier Device Package | 20-SSOP |
| Current - Output High, Low | 15mA, 24mA |
| Number of Bits per Element | 4 |