
Texas Instruments
Product No:
SN74ALS244CDBR
Manufacturer:
Package:
20-SSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC BUF NON-INVERT 5.5V 20SSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.4725
1.4725
10
1.31955
13.1955
25
1.24488
31.122
100
1.060675
106.0675
250
0.995904
248.976
500
0.871416
435.708
1000
0.722028
722.028
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74ALS |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Input Type | - |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Number of Elements | 2 |
| Base Product Number | 74ALS244 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Supplier Device Package | 20-SSOP |
| Current - Output High, Low | 15mA, 24mA |
| Number of Bits per Element | 4 |