
Texas Instruments
Product No:
SN74ALS35AD
Manufacturer:
Package:
14-SOIC
Batch:
-
Description:
IC BUF NON-INVERT 5.5V 14SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.7595
4.7595
10
4.27215
42.7215
25
4.03902
100.9755
100
3.500655
350.0655
250
3.321124
830.281
500
2.980017
1490.0085
1000
2.513272
2513.272
2500
2.387616
5969.04
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74ALS |
| Package | Tube |
| Input Type | - |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Output Type | Open Collector |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Number of Elements | 6 |
| Base Product Number | 74ALS35 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Supplier Device Package | 14-SOIC |
| Current - Output High, Low | -, 8mA |
| Number of Bits per Element | 1 |