
Texas Instruments
Product No:
SN74ALS38BN
Manufacturer:
Package:
14-PDIP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC GATE NAND OPEN 4CH 2-IN 14DIP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.0545
1.0545
10
0.9386
9.386
25
0.89072
22.268
100
0.73169
73.169
250
0.684
171
500
0.604466
302.233
1000
0.477204
477.204
2500
0.445388
1113.47
5000
0.42312
2115.6
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74ALS |
| Package | Tube |
| Features | Open Collector |
| Logic Type | NAND Gate |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 14-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 2 |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Number of Circuits | 4 |
| Base Product Number | 74ALS38 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Input Logic Level - Low | 0.8V |
| Supplier Device Package | 14-PDIP |
| Input Logic Level - High | 2V |
| Current - Output High, Low | -, 24mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 33ns @ 5V, 50pF |