
Texas Instruments
Product No:
SN74ALS540NS
Manufacturer:
Package:
20-SO
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC BUFFER INVERT 5.5V 20SO
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.1515
4.1515
10
3.7297
37.297
25
3.52564
88.141
100
3.05558
305.558
250
2.898906
724.7265
500
2.601176
1300.588
1000
2.193759
2193.759
2500
2.084072
5210.18
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74ALS |
| Package | Tube |
| Input Type | - |
| Logic Type | Buffer, Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.209", 5.30mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Number of Elements | 1 |
| Base Product Number | 74ALS540 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Supplier Device Package | 20-SO |
| Current - Output High, Low | 15mA, 24mA |
| Number of Bits per Element | 8 |