
Texas Instruments
Product No:
SN74ALS541-1DW
Manufacturer:
Package:
20-SOIC
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC BUF NON-INVERT 5.5V 20SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.596
1.596
10
1.42975
14.2975
25
1.34862
33.7155
100
1.149025
114.9025
250
1.078896
269.724
500
0.944034
472.017
1000
0.782202
782.202
2500
0.728251
1820.6275
5000
0.70128
3506.4
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74ALS |
| Package | Tube |
| Input Type | - |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Number of Elements | 1 |
| Base Product Number | 74ALS541 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Supplier Device Package | 20-SOIC |
| Current - Output High, Low | 15mA, 48mA |
| Number of Bits per Element | 8 |