
Texas Instruments
Product No:
SN74ALS620AN
Manufacturer:
Package:
20-PDIP
Batch:
-
Description:
IC TRANSCEIVER INVERT 5.5V 20DIP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
9.139
9.139
10
8.25455
82.5455
25
7.87056
196.764
100
6.83411
683.411
250
6.526918
1631.7295
500
5.951028
2975.514
1000
5.183143
5183.143
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74ALS |
| Package | Tube |
| Input Type | - |
| Logic Type | Transceiver, Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 20-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Number of Elements | 1 |
| Base Product Number | 74ALS620 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Supplier Device Package | 20-PDIP |
| Current - Output High, Low | 15mA, 24mA |
| Number of Bits per Element | 8 |