
Texas Instruments
Product No:
SN74ALS640BN
Manufacturer:
Package:
20-PDIP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC TRANSCEIVER INVERT 5.5V 20DIP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.446
4.446
10
3.99
39.9
25
3.77226
94.3065
100
3.269425
326.9425
250
3.101788
775.447
500
2.783215
1391.6075
1000
2.347288
2347.288
2500
2.229926
5574.815
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74ALS |
| Package | Tube |
| Input Type | - |
| Logic Type | Transceiver, Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 20-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Number of Elements | 1 |
| Base Product Number | 74ALS640 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Supplier Device Package | 20-PDIP |
| Current - Output High, Low | 15mA, 24mA |
| Number of Bits per Element | 8 |