
Texas Instruments
Product No:
SN74ALS641ADW
Manufacturer:
Package:
20-SOIC
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC TXRX INVERT 5.5V 20SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.2915
5.2915
10
4.75475
47.5475
25
4.49502
112.3755
100
3.89557
389.557
250
3.695804
923.951
500
3.316241
1658.1205
1000
2.796828
2796.828
2500
2.656988
6642.47
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74ALS |
| Package | Tube |
| Input Type | - |
| Logic Type | Transceiver, Non-Inverting |
| Output Type | Open Collector |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Number of Elements | 1 |
| Base Product Number | 74ALS641 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Supplier Device Package | 20-SOIC |
| Current - Output High, Low | -, 24mA |
| Number of Bits per Element | 8 |