
Texas Instruments
Product No:
SN74ALS642A-1N
Manufacturer:
Package:
20-PDIP
Batch:
-
Description:
IC TRANSCEIVER INVERT 5.5V 20DIP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
7.3055
7.3055
10
6.60155
66.0155
25
6.29508
157.377
100
5.465825
546.5825
250
5.220212
1305.053
500
4.759595
2379.7975
1000
4.145448
4145.448
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74ALS |
| Package | Tube |
| Input Type | - |
| Logic Type | Transceiver, Inverting |
| Output Type | Open Collector |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 20-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Number of Elements | 1 |
| Base Product Number | 74ALS642 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Supplier Device Package | 20-PDIP |
| Current - Output High, Low | -, 24mA |
| Number of Bits per Element | 8 |