
Texas Instruments
Product No:
SN74ALS832AN
Manufacturer:
Package:
20-PDIP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC GATE OR 6CH 2-INP 20DIP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
9.2245
9.2245
10
8.3334
83.334
25
7.9458
198.645
100
6.899185
689.9185
250
6.589086
1647.2715
500
6.007686
3003.843
1000
5.232496
5232.496
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74ALS |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Logic Type | OR Gate |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 20-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 2 |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Number of Circuits | 6 |
| Base Product Number | 74ALS832 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Input Logic Level - Low | 0.8V |
| Supplier Device Package | 20-PDIP |
| Input Logic Level - High | 2V |
| Current - Output High, Low | 15mA, 24mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 9ns @ 5V, 50pF |