
Texas Instruments
Product No:
SN74ALS841DW
Manufacturer:
Package:
24-SOIC
Batch:
-
Description:
IC BUS-INTER LATCH TRI-ST 24SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
8.151
8.151
10
7.3663
73.663
25
7.02392
175.598
100
6.099
609.9
250
5.824868
1456.217
500
5.310899
2655.4495
1000
4.625616
4625.616
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74ALS |
| Circuit | 10:10 |
| Package | Tube |
| Logic Type | D-Type Transparent Latch |
| Output Type | Tri-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Base Product Number | 74ALS841 |
| Independent Circuits | 1 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Supplier Device Package | 24-SOIC |
| Delay Time - Propagation | 7ns |
| Current - Output High, Low | 2.6mA, 24mA |