
Texas Instruments
Product No:
SN74ALS86N
Manufacturer:
Package:
14-PDIP
Batch:
-
Description:
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14DIP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.779
0.779
10
0.6878
6.878
25
0.64638
16.1595
100
0.52744
52.744
250
0.489896
122.474
500
0.416936
208.468
1000
0.333545
333.545
2500
0.30228
755.7
5000
0.281428
1407.14
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74ALS |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Logic Type | XOR (Exclusive OR) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 14-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 2 |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Number of Circuits | 4 |
| Base Product Number | 74ALS86 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Input Logic Level - Low | 0.8V |
| Supplier Device Package | 14-PDIP |
| Input Logic Level - High | 2V |
| Current - Output High, Low | 400µA, 8mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 17ns @ 5V, 50pF |