
Texas Instruments
Product No:
SN74ALVC00D
Manufacturer:
Package:
14-SOIC
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.9785
0.9785
10
0.87685
8.7685
25
0.83258
20.8145
100
0.684
68.4
250
0.639388
159.847
500
0.565041
282.5205
1000
0.446082
446.082
2500
0.416347
1040.8675
5000
0.395523
1977.615
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74ALVC |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Logic Type | NAND Gate |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 2 |
| Voltage - Supply | 1.65V ~ 3.6V |
| Number of Circuits | 4 |
| Base Product Number | 74ALVC00 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Input Logic Level - Low | 0.7V ~ 0.8V |
| Supplier Device Package | 14-SOIC |
| Input Logic Level - High | 1.7V ~ 2V |
| Current - Quiescent (Max) | 10 µA |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 3ns @ 3.3V, 50pF |