
Texas Instruments
Product No:
SN74ALVC08DR
Manufacturer:
Package:
14-SOIC
Batch:
-
Description:
IC GATE AND 4CH 2-INP 14SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.513
0.513
10
0.41705
4.1705
25
0.38114
9.5285
100
0.28367
28.367
250
0.25707
64.2675
500
0.212743
106.3715
1000
0.159562
159.562
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74ALVC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | - |
| Logic Type | AND Gate |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 2 |
| Voltage - Supply | 1.65V ~ 3.6V |
| Number of Circuits | 4 |
| Base Product Number | 74ALVC08 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Input Logic Level - Low | 0.7V ~ 0.8V |
| Supplier Device Package | 14-SOIC |
| Input Logic Level - High | 1.7V ~ 2V |
| Current - Quiescent (Max) | 10 µA |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 2.9ns @ 3.3V, 50pF |