
Texas Instruments
Product No:
SN74ALVC08IPWRQ1
Manufacturer:
Package:
14-TSSOP
Batch:
-
Description:
IC GATE AND 4CH 2-INP 14TSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.513
0.513
10
0.4408
4.408
25
0.41154
10.2885
100
0.329175
32.9175
250
0.305672
76.418
500
0.258666
129.333
1000
0.19987
199.87
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | Automotive, AEC-Q100, 74ALVC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | - |
| Logic Type | AND Gate |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 2 |
| Voltage - Supply | 1.65V ~ 3.6V |
| Number of Circuits | 4 |
| Base Product Number | 74ALVC08 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Input Logic Level - Low | 0.7V ~ 0.8V |
| Supplier Device Package | 14-TSSOP |
| Input Logic Level - High | 1.7V ~ 2V |
| Current - Quiescent (Max) | 10 µA |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 2.9ns @ 3.3V, 50pF |