
Texas Instruments
Product No:
SN74ALVC16244ADGGR
Manufacturer:
Package:
48-TSSOP
Batch:
-
Description:
IC BUF NON-INVERT 3.6V 48TSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.6505
2.6505
10
2.38545
23.8545
25
2.25036
56.259
100
1.9171
191.71
250
1.800136
450.034
500
1.575119
787.5595
1000
1.3051
1305.1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74ALVC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Input Type | - |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-TFSOP (0.240", 6.10mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 1.65V ~ 3.6V |
| Number of Elements | 4 |
| Base Product Number | 74ALVC16244 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 48-TSSOP |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA |
| Number of Bits per Element | 4 |