
Texas Instruments
Product No:
SN74ALVC244DGVR
Manufacturer:
Package:
20-TVSOP
Batch:
-
Description:
IC BUF NON-INVERT 3.6V 20TVSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.5985
0.5985
10
0.5282
5.282
25
0.49628
12.407
100
0.404985
40.4985
250
0.376124
94.031
500
0.320112
160.056
1000
0.256092
256.092
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74ALVC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Input Type | - |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TFSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 1.65V ~ 3.6V |
| Number of Elements | 2 |
| Base Product Number | 74ALVC244 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 20-TVSOP |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA |
| Number of Bits per Element | 4 |