
Texas Instruments
Product No:
SN74ALVCH162373GR
Manufacturer:
Package:
48-TSSOP
Batch:
-
Description:
IC 16BIT TRANSP D-LATCH 48-TSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.5865
1.5865
10
1.42215
14.2215
25
1.3414
33.535
100
1.142755
114.2755
250
1.072968
268.242
500
0.938847
469.4235
1000
0.777898
777.898
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74ALVCH |
| Circuit | 8:8 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Logic Type | D-Type Transparent Latch |
| Output Type | Tri-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-TFSOP (0.240", 6.10mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 1.65V ~ 3.6V |
| Base Product Number | 74ALVCH162373 |
| Independent Circuits | 2 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Supplier Device Package | 48-TSSOP |
| Delay Time - Propagation | 1ns |
| Current - Output High, Low | 12mA, 12mA |