
Texas Instruments
Product No:
SN74ALVCH16244DL
Manufacturer:
Package:
48-SSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC BUF NON-INVERT 3.6V 48SSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.4605
2.4605
10
2.21255
22.1255
25
2.08696
52.174
100
1.77821
177.821
250
1.66972
417.43
500
1.461005
730.5025
1000
1.210547
1210.547
2500
1.127061
2817.6525
5000
1.085318
5426.59
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74ALVCH |
| Package | Tube |
| Input Type | - |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-BSSOP (0.295", 7.50mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 1.65V ~ 3.6V |
| Number of Elements | 4 |
| Base Product Number | 74ALVCH16244 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 48-SSOP |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA |
| Number of Bits per Element | 4 |