
Texas Instruments
Product No:
SN74ALVCH16260DL
Manufacturer:
Package:
56-SSOP
Batch:
-
Description:
IC D-TYPE LATCH TRI-ST 56-SSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.3465
2.3465
10
2.10995
21.0995
25
1.99082
49.7705
100
1.696225
169.6225
250
1.592656
398.164
500
1.393574
696.787
1000
1.154678
1154.678
2500
1.075039
2687.5975
5000
1.035224
5176.12
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74ALVCH |
| Circuit | 12:24 |
| Package | Tube |
| Logic Type | D-Type, Addressable |
| Output Type | Tri-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-BSSOP (0.295", 7.50mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 1.65V ~ 3.6V |
| Base Product Number | 74ALVCH16260 |
| Independent Circuits | 1 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Supplier Device Package | 56-SSOP |
| Delay Time - Propagation | 1ns |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA |