
Texas Instruments
Product No:
SN74ALVCH244PW
Manufacturer:
Package:
20-TSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC BUF NON-INVERT 3.6V 20TSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.2825
1.2825
10
1.14855
11.4855
25
1.08984
27.246
100
0.89528
89.528
250
0.83695
209.2375
500
0.739613
369.8065
1000
0.583908
583.908
2500
0.544977
1362.4425
5000
0.517731
2588.655
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74ALVCH |
| Package | Tube |
| Input Type | - |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 1.65V ~ 3.6V |
| Number of Elements | 2 |
| Base Product Number | 74ALVCH244 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 20-TSSOP |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA |
| Number of Bits per Element | 4 |