
Texas Instruments
Product No:
SN74ALVCH245PW
Manufacturer:
Package:
20-TSSOP
Batch:
-
Description:
IC TXRX NON-INVERT 3.6V 20TSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.931
0.931
10
0.83695
8.3695
25
0.79382
19.8455
100
0.652175
65.2175
250
0.609634
152.4085
500
0.538764
269.382
1000
0.425334
425.334
2500
0.396976
992.44
5000
0.377131
1885.655
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74ALVCH |
| Package | Tube |
| Input Type | - |
| Logic Type | Transceiver, Non-Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 1.65V ~ 3.6V |
| Number of Elements | 1 |
| Base Product Number | 74ALVCH245 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 20-TSSOP |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA |
| Number of Bits per Element | 8 |