
Texas Instruments
Product No:
SN74ALVTH162245GR
Manufacturer:
Package:
48-TSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC TXRX NON-INVERT 3.6V 48TSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.7005
1.7005
10
1.5257
15.257
25
1.43944
35.986
100
1.22626
122.626
250
1.1514
287.85
500
1.007475
503.7375
1000
0.834765
834.765
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74ALVTH |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Input Type | - |
| Logic Type | Transceiver, Non-Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-TFSOP (0.240", 6.10mm Width) |
| Product Status | Obsolete |
| Voltage - Supply | 2.3V ~ 2.7V, 3V ~ 3.6V |
| Number of Elements | 2 |
| Base Product Number | 74ALVTH162245 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 48-TSSOP |
| Current - Output High, Low | 12mA, 12mA; 32mA, 32mA |
| Number of Bits per Element | 8 |