
Texas Instruments
Product No:
SN74AS08N
Manufacturer:
Package:
14-PDIP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC GATE AND 4CH 2-INP 14DIP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.5295
1.5295
10
1.3642
13.642
25
1.29466
32.3665
100
1.063525
106.3525
250
0.994118
248.5295
500
0.878522
439.261
1000
0.693576
693.576
2500
0.64734
1618.35
5000
0.614973
3074.865
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74AS |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Logic Type | AND Gate |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 14-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 2 |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Number of Circuits | 4 |
| Base Product Number | 74AS08 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Input Logic Level - Low | 0.8V |
| Supplier Device Package | 14-PDIP |
| Input Logic Level - High | 2V |
| Current - Output High, Low | 2mA, 20mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 5.5ns @ 5V, 50pF |