
Texas Instruments
Product No:
SN74AS756DW
Manufacturer:
Package:
20-SOIC
Batch:
-
Description:
IC BUFFER INVERT 5.5V 20SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
8.246
8.246
10
7.4499
74.499
25
7.10296
177.574
100
6.16759
616.759
250
5.890342
1472.5855
500
5.370616
2685.308
1000
4.677638
4677.638
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74AS |
| Package | Tube |
| Input Type | - |
| Logic Type | Buffer, Inverting |
| Output Type | Open Collector |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Number of Elements | 2 |
| Base Product Number | 74AS756 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Supplier Device Package | 20-SOIC |
| Current - Output High, Low | -, 64mA |
| Number of Bits per Element | 4 |