
Texas Instruments
Product No:
SN74AUP2G240DQER
Manufacturer:
Package:
8-X2SON (1.4x1)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC BUFFER INVERT 3.6V 8X2SON
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.7315
0.7315
10
0.646
6.46
25
0.60648
15.162
100
0.49495
49.495
250
0.459724
114.931
500
0.391248
195.624
1000
0.312996
312.996
2500
0.283651
709.1275
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74AUP |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Input Type | - |
| Logic Type | Buffer, Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-XFDFN |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 0.8V ~ 3.6V |
| Number of Elements | 2 |
| Base Product Number | 74AUP2G240 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 8-X2SON (1.4x1) |
| Current - Output High, Low | 4mA, 4mA |
| Number of Bits per Element | 1 |