
Texas Instruments
Product No:
SN74AVC4T245DR
Manufacturer:
Package:
16-SOIC
Batch:
-
Description:
IC TRANSLATION TXRX 3.6V 16SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.2255
1.2255
10
1.0925
10.925
25
1.0374
25.935
100
0.85215
85.215
250
0.796556
199.139
500
0.70395
351.975
1000
0.55575
555.75
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74AVC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Input Type | - |
| Logic Type | Translation Transceiver |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 1.2V ~ 3.6V |
| Number of Elements | 2 |
| Base Product Number | 74AVC4T245 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Current - Output High, Low | 12mA, 12mA |
| Number of Bits per Element | 2 |