
Texas Instruments
Product No:
SN74AVC4T245PWRE4
Manufacturer:
Package:
16-TSSOP
Batch:
-
Description:
IC TRANSLATION TXRX 3.6V 16TSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.3205
1.3205
10
1.1799
11.799
25
1.12024
28.006
100
0.920265
92.0265
250
0.860244
215.061
500
0.760209
380.1045
1000
0.600172
600.172
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74AVC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Input Type | - |
| Logic Type | Translation Transceiver |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Discontinued at Digi-Key |
| Voltage - Supply | 1.2V ~ 3.6V |
| Number of Elements | 2 |
| Base Product Number | 74AVC4T245 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 16-TSSOP |
| Current - Output High, Low | 12mA, 12mA |
| Number of Bits per Element | 2 |