
Texas Instruments
Product No:
SN74AVCH20T245VR
Manufacturer:
Package:
56-TVSOP
Batch:
-
Description:
IC TRANSLATOR BIDIR 56TVSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.717
2.717
10
2.44245
24.4245
25
2.30432
57.608
100
1.96346
196.346
250
1.843608
460.902
500
1.613157
806.5785
1000
1.336612
1336.612
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74AVCH |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Input Type | - |
| Logic Type | Translation Transceiver |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-TFSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 1.2V ~ 3.6V |
| Number of Elements | 2 |
| Base Product Number | 74AVCH20T245 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 56-TVSOP |
| Current - Output High, Low | 12mA, 12mA |
| Number of Bits per Element | 10 |