
Texas Instruments
Product No:
SN74AXC8T245QPWRQ1
Manufacturer:
Package:
24-TSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC TRANSLATION TXRX 3.6V 24TSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.6245
1.6245
10
1.45825
14.5825
25
1.3756
34.39
100
1.172205
117.2205
250
1.100632
275.158
500
0.963053
481.5265
1000
0.797962
797.962
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | Automotive, AEC-Q100, 74AXC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Input Type | - |
| Logic Type | Translation Transceiver |
| Output Type | Tri-State, Non-Inverted |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 0.65V ~ 3.6V |
| Number of Elements | 1 |
| Base Product Number | 74AXC8T245 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Supplier Device Package | 24-TSSOP |
| Current - Output High, Low | 12mA, 12mA |
| Number of Bits per Element | 8 |