
Texas Instruments
Product No:
SN74BCT25244DW
Manufacturer:
Package:
24-SOIC
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC BUF NON-INVERT 5.5V 24SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
7.2295
7.2295
10
6.52935
65.2935
25
6.22592
155.648
100
5.40607
540.607
250
5.163098
1290.7745
500
4.707535
2353.7675
1000
4.100114
4100.114
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74BCT |
| Package | Tube |
| Input Type | - |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Number of Elements | 2 |
| Base Product Number | 74BCT25244 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Supplier Device Package | 24-SOIC |
| Current - Output High, Low | 80mA, 188mA |
| Number of Bits per Element | 4 |