
Texas Instruments
Product No:
SN74BCT541AN
Manufacturer:
Package:
20-PDIP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC BUF NON-INVERT 5.5V 20DIP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.2085
4.2085
10
3.781
37.81
25
3.57466
89.3665
100
3.09795
309.795
250
2.93911
734.7775
500
2.637257
1318.6285
1000
2.224188
2224.188
2500
2.112971
5282.4275
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74BCT |
| Package | Tube |
| Input Type | - |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 20-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Number of Elements | 1 |
| Base Product Number | 74BCT541 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Supplier Device Package | 20-PDIP |
| Current - Output High, Low | 15mA, 64mA |
| Number of Bits per Element | 8 |