
Texas Instruments
Product No:
SN74BCT756DW
Manufacturer:
Package:
20-SOIC
Batch:
-
Description:
IC BUFFER INVERT 5.5V 20SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.3605
4.3605
10
3.9197
39.197
25
3.70576
92.644
100
3.211665
321.1665
250
3.046954
761.7385
500
2.734005
1367.0025
1000
2.305792
2305.792
2500
2.19051
5476.275
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74BCT |
| Package | Tube |
| Input Type | - |
| Logic Type | Buffer, Inverting |
| Output Type | Open Collector |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Number of Elements | 2 |
| Base Product Number | 74BCT756 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Supplier Device Package | 20-SOIC |
| Current - Output High, Low | -, 64mA |
| Number of Bits per Element | 4 |