
Texas Instruments
Product No:
SN74HC365N
Manufacturer:
Package:
16-PDIP
Batch:
-
Description:
IC BUFFER NON-INVERT 6V 16DIP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.8645
0.8645
10
0.77235
7.7235
25
0.73302
18.3255
100
0.602205
60.2205
250
0.562932
140.733
500
0.497458
248.729
1000
0.39273
392.73
2500
0.366548
916.37
5000
0.348222
1741.11
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74HC |
| Package | Tube |
| Input Type | - |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 16-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 2V ~ 6V |
| Number of Elements | 1 |
| Base Product Number | 74HC365 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 16-PDIP |
| Current - Output High, Low | 7.8mA, 7.8mA |
| Number of Bits per Element | 6 |