
Texas Instruments
Product No:
SN74HC367N
Manufacturer:
Package:
16-PDIP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC BUFFER NON-INVERT 6V 16DIP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.3965
1.3965
10
1.24735
12.4735
25
1.18408
29.602
100
0.97261
97.261
250
0.90915
227.2875
500
0.803434
401.717
1000
0.634296
634.296
2500
0.592012
1480.03
5000
0.56241
2812.05
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74HC |
| Package | Tube |
| Input Type | - |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 16-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 2V ~ 6V |
| Number of Elements | 2 |
| Base Product Number | 74HC367 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 16-PDIP |
| Current - Output High, Low | 7.8mA, 7.8mA |
| Number of Bits per Element | 2, 4 (Hex) |