
Texas Instruments
Product No:
SN74HC368NSR
Manufacturer:
Package:
16-SO
Batch:
-
Description:
IC BUFFER INVERT 6V 16SO
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.836
0.836
10
0.7429
7.429
25
0.70528
17.632
100
0.5795
57.95
250
0.541652
135.413
500
0.478686
239.343
1000
0.37791
377.91
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74HC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Input Type | - |
| Logic Type | Buffer, Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.209", 5.30mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 2V ~ 6V |
| Number of Elements | 2 |
| Base Product Number | 74HC368 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 16-SO |
| Current - Output High, Low | 7.8mA, 7.8mA |
| Number of Bits per Element | 2, 4 (Hex) |