
Texas Instruments
Product No:
SN74HC540PWR
Manufacturer:
Package:
20-TSSOP
Batch:
-
Description:
IC BUFFER INVERT 6V 20TSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.684
0.684
10
0.60325
6.0325
25
0.56658
14.1645
100
0.46246
46.246
250
0.429552
107.388
500
0.36556
182.78
1000
0.292448
292.448
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74HC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Input Type | - |
| Logic Type | Buffer, Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 2V ~ 6V |
| Number of Elements | 1 |
| Base Product Number | 74HC540 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 20-TSSOP |
| Current - Output High, Low | 7.8mA, 7.8mA |
| Number of Bits per Element | 8 |