
Texas Instruments
Product No:
SN74LS125ADR
Manufacturer:
Package:
14-SOIC
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC BUF NON-INVERT 5.25V 14SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.8265
0.8265
10
0.72865
7.2865
25
0.68438
17.1095
100
0.55841
55.841
250
0.518662
129.6655
500
0.441427
220.7135
1000
0.353134
353.134
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74LS |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Input Type | - |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Number of Elements | 4 |
| Base Product Number | 74LS125 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Supplier Device Package | 14-SOIC |
| Current - Output High, Low | 2.6mA, 24mA |
| Number of Bits per Element | 1 |